Castrol Ford Team Türkiye Avrupa Şampiyonu - 9.10.2017

Uluslararası Otomobil Sporları Federasyonu (FIA) tarafından düzenlenen ve 4'ü toprak 4'ü asfalt olmak üzere 8 yarıştan oluşan Avrupa Ralli Şampiyonası'nın son ayağı Letonya'da gerçekleştirildi. Castrol Ford Team Türkiye ekibi, Liepaja Rallisi sonunda 153 puanla Türkiye'ye rallide takım bazındaki ilk Avrupa şampiyonluğunu getirdi.

Ülkemize rallide, takımlardaki ilk Avrupa Şampiyonluğunu getiren ekibin takım direktörü Serdar Bostancı yaptığı açıklamada, "Çok mutluyuz, şampiyon olduğumuza hala inanamıyoruz." dedi.

Şampiyonluğun şokunu yaşadıklarını dile getiren Bostancı, "Bu, motor sporlarında Türkiye'ye bugüne kadar getirilmiş en büyük başarı. Daha önce, otomobil sporlarının UEFA Kupası niteliğini taşıyan Avrupa Kupası'nı kazanmıştık. Bu kez Şampiyonlar Ligi'ni kazandık. Çok mutluyuz, şampiyon olduğumuza hala inanamıyoruz." diye konuştu.

Son yarışa lider girdiklerini hatırlatan Bostancı, şunları söyledi: "Bu 4 gün, çok zorlu geçti. Son açıklamamda şampiyonluk şansımızın yüzde 50'ye indiğini söylemiştim. Birincilikten üçüncülüğe kadar düştük, son etapta tekrar şampiyon olduk. Buradan TOSFED Başkanı Serkan Yazıcı'ya teşekkür ediyoruz. Bize çok destek oldular. Türkiye'de şu an otomobil sporlarında bir patlama yaşanıyor. Bu başarı, bu spora daha da ivme kazandıracaktır. Dünya Ralli Şampiyonası'nın Türkiye ayağı yapılacak. Bunu federasyon yönetimimiz bizzat kendileri sağladı. Belki ileride Formula 1 gelecek. Bugüne kadar elde edememiş, çok susadığımız bir başarı kazandık. Bundan sonra gözümüzü Dünya Ralli Şampiyonası'na diktik. Artık hedefimiz Dünya şampiyonluğu olacak."

BAKAN BAK'TAN CASTROL FORD TEAM TÜRKİYE'YE TEBRİK 

Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Osman Aşkın Bak, Avrupa Ralli Şampiyonası takımlar klasmanında şampiyon olan Castrol Ford Team Türkiye ekibini tebrik etti.

Bak, sezonun son etabı Liepaja Rallisi'nin ardından takımlar klasmanında şampiyonluğa ulaşan Castrol Ford Team Türkiye için yayımladığı kutlama mesajında şunları kaydetti: "Avrupa Ralli Şampiyonası'nda tarih yazarak ülkemize takımlar bazındaki ilk şampiyonluğu getiren Castrol Ford Team Türkiye'yi kutluyorum. Otomobil sporlarında ülkemizin adını en ön sırada duyuran Murat Bostancı-Onur Vatansever, Buğra Banaz-Burak Erdener ve Ümit Can Özdemir-Batuhan Memişyazıcı'yı tebrik ediyorum. Türkiye için gurur verici olan bu başarıda emeği geçen herkese teşekkür eder, gelecek organizasyonlarda da sporcu kardeşlerimizin istikrarlı performanslarının sürmesini temenni ederim."

BAŞKAN YAZICI; "TÜRKİYE İÇİN ÇOK GURUR VERİCİ BİR BAŞARI

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu Başkanı Serkan Yazıcı yaptığı açıklamada, Avrupa Ralli Şampiyonası'nın 8. ve son ayak yarışı olan Liepaja Rallisi'ni n ardından Avrupa Ralli Takımlar Şampiyonluğu'na ulaşan takımı tebrik ederek, "Çok mutluyuz. Şampiyonada bizi temsil eden Castrol Ford Team Türkiye'de, öncelikle takım direktörü Serdar Bostancı'ya, sporcularımız Murat Bostancı ile Onur Vatansever, Buğra Banaz ile Burak Erdener ve Ümit Can Özdemir ile de Batuhan Memişyazıcı'ya, hem ülkemiz hem de federasyonumuz adına teşekkür ediyoruz. Türkiye için çok gurur verici bir başarı. Umarım başarıları devam eder." diye konuştu.