Avrupa Şampiyonluğuna Bir Adım Kaldı - 4.10.2017

Castrol Ford Team Türkiye, Avrupa Ralli Şampiyonası'nda tarih yazmaya hazırlanıyor. Uluslararası Otomobil Sporları Federasyonu (FIA) tarafından düzenlenen ve 4'ü toprak 4'ü asfalt olmak üzere 8 yarıştan oluşan Avrupa Ralli Şampiyonası'nda, Türkiye'yi temsil eden Castrol Ford Team Türkiye, sırasıyla Azorlar Rallisi (Portekiz / 30 Mart-1 Nisan), Kanarya Adaları Rallisi (İspanya / 4-6 Mayıs), Seajets Akropolis Rallisi (Yunanistan / 2-4 Haziran), Kıbrıs Rallisi (Kıbrıs Rum Kesimi / 16-18 Haziran), Rzeszow Rallisi (Polonya / 3-5 Ağustos), Barum Çek Zlin Rallisi (Çekya / 25-27 Ağustos) ve Roma Rallisi'nin (İtalya / 15-17 Eylül) ardından takımlar klasmanında lider konumda bulunuyor.

Murat Bostancı-Onur Vatansever, Buğra Banaz-Burak Erdener ve Ümit Can Özdemir-Batuhan Memişyazıcı olmak üzere Ford Fiesta R2T ile yarışacak 3 ekipten oluşan takım, Letonya'daki Liepaja Rallisi ile tamamlanacak şampiyonada, liderliği koruyarak takımlardaki ilk Avrupa ralli şampiyonluğunu elde etmeyi hedefliyor.

7 yarış sonunda şampiyonada 153 puanla lider durumda bulunan takım, 06-08 Ekim tarihlerinde Letonya'da gerçekleşecek Liepaja Rallisi sonunda liderliğini koruması halinde Türkiye'ye rallide, takımlardaki ilk Avrupa şampiyonluğunu getirecek.

Castrol Ford Team Türkiye Takım Direktörü Serdar Bostancı, sezonun son yarışı olan Liepaja Rallisi öncesi şu değerlendirmelerde bulundu: “Avrupa’nın en zorlu şampiyonasında ülkemizi, markamızı ve sponsorlarımızı en iyi şekilde temsil etmeye çalışıyoruz. Sezonun son yarışı sadece biz değil, tüm takımlar için çok kritik. Sıralamada şu an ilk 5’te yer alan 4 takımın şampiyon olma şansı var. Eğer başarırsak, Türkiye motor sporları tarihindeki en önemli başarılardan biri olacak. Ama her şeyden önemlisi bu büyük mücadelede son yarışa kadar liderlik koltuğunda yer alarak Avrupalı rakiplerimizle başa baş bir mücadele sergilemiş olmak. Bunu yapabildiğimizi görmek bize gelecek için ümit veriyor. 8 Ekim akşamı sonuç ne olursa olsun bu sezon boyu bizi destekleyen Türk spor ve motorspor camiasına ve organizasyonlarda görev alan herkese teşekkür ediyorum.”

Şampiyonanın son etabı olan Liepaja Rallisi öncesi ilk 5 takım ve puanları şöyle:

1.Castrol Ford Team Türkiye - Türkiye 153

2. ACCR Czech Team - Çekya 136

3. Opel Junior Team - Almanya 122

4.Lotos Rally Team - Polonya 104

5. Gemini Clinic Rally Team - Fransa 64